Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası

0224 773 02 38

Yol Durumu:

Devlet Yolları:
İlçemiz içerisinden Bursa-Bilecik Devlet Karayolu geçmektedir.

– İlçenin Bursa’ya uzaklığı

:  54 km’dir.

– İlçenin İnegöl’e uzaklığı

:  27 km’dir.

– İlçenin İznik’e uzaklığı

:  23 km’dir.

– İlçenin Bilecik’e uzaklığı

:  43 km’dir.

Köy Yolları:
İlçemizin 61 köyü olup, bu köylere giden toplam köy yolu 245 km’dir. Bu uzunluktaki yol ağının; 218 km’si asfalt, 20 km’si stabilize kaplama, 7 km’si tesviyeli yoldur.

Kanalizasyon Durumu:
İlçe merkezi:

Şehrimizde halihazırda kanalizasyon hattı bulunmamaktadır. Geçmiş yıllarda inşa edilmiş olan yağmur suyu hattı bulunmaktadır. Bina inşaatları yapılırken foseptik yapılması öngörülmekte ve foseptiklerden yağmur suyu hattına süzme bağlantı yapılmasına izin verilmektedir.
Yağmur suyu hattında sorun olan bölgelerde Belediye tarafından beton borularla hatlar inşa edilmektedir. Bu şekilde son beş yıl içerisinde 2.158 mt hat, Belediye Başkanlığı tarafından inşa edilmiştir. Toplam kanalizasyon ve yağmur hattı uzunluğu 80.000 mt dir.

Kanalizasyon tesisi olan Köyler:(44 Köy)
İlçenin toplam 44 köyünde kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Bu köylerin 36’ sında şebeke ve fosseptik çukuru, 8’ inde ise sadece kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır.
Şebeke ve fosseptik çukuru bulunan köyler: Afşar, Akçapınar, Akdere, Alaylı, Ayaz, Aydoğdu, Barcın, Burcun, Cihadiye, Çamönü, Çelebi, Çeltikçi, Çiçeközü, Demirboğa, Ebeköy, Fethiye, Günece, Hayriye, Karacaahmet, Karacaali, Karaköy, Karasıl, Kavaklı, Kızılhisar, Kirazlıyayla, Koyunhisar, Köprühisar, Mahmudiye, Menteşe, Orhaniye, Osmaniye, Selimiye, Söylemiş, Subaşı, Yazılı, Yolören.
Kanalizasyon şebekesi yapılan ancak fosseptik çukuru olmayan Köyler: Çayırlı, Eğerce, İncirli,  Kızılköy, Papatya, Terziler, Toprakocak, Yeniköy.
Kanalizasyon şebekesi olan köylerimizden dördünde ( Fethiye, Karacaali, Selimiye, Söylemiş ) doğal arıtma bulunmaktadır.

Su Durumu :
Yenişehir Belediyesi Su Durumu:

Belediyemizde içme suyu temini, ilçemize bağlı Söylemiş köyü arazisinde bulunan kuyulardan ve Orman Fidanlığı içinde bulunan kuyulardan temin edilmektedir. Subaşı Köyünde bulunan 2500 m3’lük ve 1000 m3′ lük iki servis deposunda toplanan su şehir şebekesine verilmektedir.
İçme suyu şebek yenileme işi 1.745.295,00Tl bedelle ihale edilmiş ve 19/12/2009 tarihinde iş bitirilmiştir. Toplam içme suyu şebeke uzunlığu 106.880 mt dir.

Köylerin Su Durumu:

İlçenin  61  köyünün su durumu şöyledir:

– Suyu Yeterli Köy Sayısı

: 58

– Suyu Yetersiz Köy Sayısı

:  3 ( Kirazlıyayla, Mecidiye, Yıldırım )

– İçme suyu Şebekesi olan köy sayısı

: 61

Elektrik Durumu:
İlçenin tüm köy ve bağlı mahallelerinde elektrik mevcuttur.

İlçe Merkezinde Elektrik Durumu:
İlçe Merkezinde 58 adet  trafo bulnmakta olup, trafo sayısı yeterlidir.

Köylerde Elektrik Durumu :
Köylerde toplam 74 adet direk tipi trafo mevcut olup, trafo sayısı yeterli durumdadır.

2009 yılı itibariyle merkez ve köylerde kayıtlı toplam 25.770 abone bulunmaktadır. Merkez ve Köylerde elektrik ve sokak aydınlatması yeterlidir.

Haberleşme Durumu:
İlçemizde, köylerde dahil toplam 21 adet dijital santral ile hizmet verilmekte olup haberleşmede problem bulunmamaktadır.